system notacji muzycznej Sibelius

Informacje ogólne

Nieporównywalna wyrazistość i wyczucie
Z unikalną i w pełni przeprojektowaną opcją Espressivo 2.0, Sibelius daje pełną kontrolę nad dostosowaniem rytmu dowolnej części zapisu pozwalając na produkcję bardziej ekspresyjnych i realistycznych fraz muzycznych. Ponieważ teraz aplikacja potrafi lepiej interpretować takie zapisy notacyjne jak oznaczenia tempa, akcenty metryczne, ozdobniki, mordenty, cezury oraz oznaczenia oddechu podczas odtwarzania, można usłyszeć każdy niuans kompozycji – dokładnie tak jak chcesz żeby brzmiała.

Usprawniona nawigacja
Nowe okno Listwy czasowej pozwala na wygodne podejrzenie całego zapisu notacyjnego – bez względu na to jak dużego czy skomplikowanego – umożliwiając szybką nawigację do dowolnej części zapisu w celu edycji, lub odtworzenia. Wystarczy kliknąć na dowolny takt na linijce kodu czasowego, lub na dowolny znacznik – istotne elementy, które składają się na zapis nutowy, w tym oznaczenia powtórek, struktury powtórzeniowe, komentarze, oznaczenia klucza, tempa i inne – by przeskoczyć natychmiastowo do danej sekcji.

Łatwa współpraca i współdzielenie
Wszystkie opcje dzielenia się nutami i serwisów społecznościowych, które oferuje Sibelius│First teraz dostępne w Sibelius, pozwalając na łatwiejszą współpracę z innymi i dystrybucję swoich nut na całym świecie. Można dzielić się nutami poprzez email, przesyłać je i publikować w wersji papierowej na ScoreExchange.com, a nawet publikować swoje kompozycje jako audio czy wideo na YouTube, Facebook i SoundCloud.

Eksport wideo z kompozycją
Możliwość zapisu wideo z kompozycją i podzielenia się nim z innymi na DVD czy online. Sibelius może eksportować w różnych rozdzielczościach – do 1080p – w formacie QuickTime (.mov) na Mac czy Windows Media Video (.wmv) na Windows, pozwalając innym na obejrzenie i posłuchanie Twojej pracy, bez konieczności posiadania aplikacji Sibelius.

Pełna integracja z aplikacją Scorch
Bezpośredni eksport zapisów nutowych do aplikacji Avid Scorch na iPad dla pełnego, interaktywnego odtwarzania, ćwiczenia, wykonywania i publikacji. Sibelius automatycznie optymalizuje wygląd zapisu do wyświetlania na iPad, zwracając szczególną uwagę na orientację strony, liczbę pięciolinii, rozmiar marginesów i więcej.

Obsługa dodatkowych języków
Jeśli brazylijski portugalski, czy rosyjski jest Twoim rodzimym językiem, Sibelius oferuje teraz obsługę tych języków, poza dotychczasowymi: angielskim, francuskim, niemieckim, włoskim, hiszpańskim, japońskim i uproszczonym chińskim.
















Cechy

Komponowanie i edycja
Sibelius jest najszybszym, najsprytniejszym i najłatwiejszym oprogramowaniem do tworzenia i edycji zapisów nutowych. Sibelius oferuje rewolucyjne, oszczędzające czas narzędzia, jak Magnetic Layout czy Dynamic Parts – plus potężny, kreatywny zestaw narzędzi, w tym wkład Flexi – time MIDI, okna Keyboard i Fretboard oraz dużo innych opcji. Cała ta funkcjonalność czyni z Sibelius doskonałą aplikację do szybkiego tworzenia skomplikowanych zapisów nutowych.

Magnetic Layout    
Rewolucyjna cecha – Magnetic Layout (magnetyczny układ) – zajmuje się dla Ciebie każdym elementem układu zapisu nutowego. Podczas gdy Ty piszesz program dba o porządek i ekonomiczne rozmieszczenie elementów, by efekty były jak najlepsze. Właściwość ta pozwala Ci zaoszczędzić dużo czasu przy pisaniu.
Działanie Magnetic Layout polega na dbaniu by elementy takie jak legata, znaki chromatyczne, triole „przyklejały” się do nut, jednocześnie „odpychając” inne, żeby uniknąć zachodzenia jednych na drugie. W trakcie pisania oznaczenia dynamiczne, symbole akordów, wersy tekstu czy inne elementy układają się w eleganckie rzędy i kolumny nie wchodząc w drogę nutom i sobie nawzajem. Jeśli przeciągniesz nowy element na stronę, obecne na niej oznaczenia tak się ułożą by zrobić mu miejsce.  W rzadkich przypadkach kiedy na stronie zrobi się tak tłoczno, że program nie będzie w stanie ekonomicznie wszystkiego poukładać, zaznaczy kłopotliwe elementy na czerwono. Podobnie inteligentnie zachowują się pięciolinie. Sibelius potrafi zoptymalizować odległości pomiędzy nimi, by zrobić miejsce dla niskich, bądź wysokich nut, a także wszelkich dodatkowych elementów czy wersów tekstu. Zaawansowani użytkownicy mają możliwość wyboru, które elementy maja zostać zamrożone na swoich miejscach. Magnetic Layout może być także wyłączony dla poszczególnych elementów czy nawet całego dokumentu. Istnieje również opcja wybrania, które elementy mają największe znaczenie by dostosować resztę do ich pozycji.

Dynamic Parts
W przeciwieństwie do innych aplikacji, które wymagają ekstrakcji partii instrumentalnych z dokumentu, Sibelius oferuje Dynamic Parts. Opcja ta automatycznie tworzy oddzielne partie instrumentalne i uaktualnia je w miarę jak wprowadzasz zmiany.
W aplikacjach wymagających ekstrakcji partii instrumentalnych bardzo często tracisz mnóstwo czasu w trakcie poprawek zapisu, które prawie zawsze się zdarzają w miarę jak piszesz. Sibelius pozwala Ci zaoszczędzić ten czas. W Sibelius wszystkie partie instrumentalne są przygotowane do zapisu w momencie gdy otwierasz nowy dokument. Możesz w dowolnym momencie na nie spojrzeć wybierając z listy na pasku narzędzi. W miarę jak zapisujesz nuty Sibelius dynamicznie uaktualnia odpowiednie partie instrumentalne. Masz nawet możliwość pisać bezpośrednio w partiach instrumentalnych, a dokument się sam uaktualni, bądź wprowadzać zmiany w partiach instrumentalnych bez wpływu na cały dokument. Sibelius automatycznie dokonuje transpozycji oraz uwzględnia wszystkie dodatkowe elementy, które wprowadzasz, jak zmiany tempa czy metrum. Tworzenie wskazówek jest także bardzo proste. Po prostu zaznacz fragment muzyki, który chcesz wykorzystać, skopiuj i wklej jako wskazówkę (Paste As Cue). Sibelius robi resztę, umieszcza wskazówkę w odpowiednim miejscu dostosowując rozmiar, dokonuje transpozycji, zmiany klucza, jeśli to konieczne, usuwa znaki dynamiczne czy artykulacyjne (opcjonalnie), dodaje pole tekstowe, ukrywa wskazówkę itp. Istnieje nawet możliwość dodawania wskazówek do kilku partii jednocześnie. Dostępne są jeszcze dwie dodatkowe wtyczki Suggest Cue Locations, która podpowiada gdzie wstawić wybrane fragmenty zapisu oraz Check Cues, która weryfikuje poprawne umieszczenie wskazówek. Możesz decydować czy chcesz uwzględnić oznaczenia dynamiczne, artykulacyjne i inne. W zapisach nutowych często zdarza się, że jedna osoba wykonuje tą samą partie na różnych instrumentach, lub musisz przepisać określoną partię na inny instrument. Sibelius robi to automatycznie. Wystarczy, że wstawisz zmianę instrumentu w dowolnym momencie zapisu, a aplikacja dokona wszelkich niezbędnych zmian w rodzaju nazwy, klucza, brzmienia a nawet transpozycji czy wyglądu zapisu. Możesz nawet tworzyć autorskie ustawienia niezwykłych instrumentów, na które piszesz. Granicą jest Twoja wyobraźnia. Sibelius dba także o ogólny wygląd zapisu łącznie z elementami ułatwiającymi muzykom nawigację wśród arkuszy. Aplikacja pozwala  wydrukować kompletny zestaw partii za pomocą jednego kliknięcia myszki, dając możliwość wyboru ilości kopii dla danego instrumentu.

Natywna obsługa 64-bit
Dzisiejsze urządzenia i systemy operacyjne pracujące w technologii 64-bit zapewniają dużą szybkość i ekonomiczne wykorzystanie pamięci operacyjnej. Sibelius jest pierwszym na świecie oprogramowaniem notacyjnym operującym w 64-bit, oferującym znacznie szybszą i efektywniejszą pracę, przy użyciu większej ilości wirtualnych instrumentów i efektów, niż kiedykolwiek wcześniej to było możliwe.
Sibelius jest doskonałym rozwiązaniem dla muzyków, którzy chcą wykorzystać pełen potencjał swoich 64-bitowych komputerów, ponieważ jest natywnie 64-bitową aplikacją, i pozwala na pracę nad nawet najbardziej wymagającymi projektami teraz i w przyszłości. Tylko 64-bitowe aplikacje pozwalają na wykorzystanie pond 4 GB RAM, koniecznych dla dzisiejszych bibliotek brzmień. Dzięki pełnej kompatybilności z VST i Audio Unit, można załadować tak dużo próbek brzmień na ile pozwoli moc komputera, a Sibelius nie ominie ani jednego taktu. Silnik audio w Sibelius automatycznie wyważa użycie rdzeni procesora przy obróbce wirtualnych instrumentów i efektów, pozwalając na efektywną pracę. ReWire zwykle wymaga, aby zarówno aplikacja dominująca jak i podporządkowana była 32-bitowa, ponieważ technologia na której się opiera nie została jeszcze dostosowana do 64-bit. Nie mniej jednak Sibelius może pracować jako aplikacja 64-bitowa i komunikować się z 32-bitową dominującą aplikacją ReWire. Nie ma powodu do zmartwień jeśli pracujesz wciąż na 32-bitowym systemie operacyjnym, lub Twój sprzęt nie jest kompatybilny z oprogramowaniem 64-bitowym. Sibelius nadal obsługuje systemy 32-bitowe, można nawet pracować w trybie 32-bitowym na systemie 64-bitowym jeśli tego wymaga kompatybilność z innym sprzętem

Panorama
Dla łatwości czytania i nawigacji opcja Panorama pozwala pokazać napisaną muzykę jako jeden nieskończenie szeroki pasek. Skup się na nutach nie martwiąc się o układ do momentu kiedy będziesz gotów drukować.
Panorama jest bardzo wygodnym sposobem oglądania zapisanej muzyki. Zamiast ciąć zapis na fragmenty pozwala oglądać do jako jeden, nieskończenie szeroki pasek. Możesz się przełączać pomiędzy Panoramą a normalnym widokiem kiedy chcesz, lub używać Panoramy w kombinacji z opcją zogniskowania na pięciolinii jeśli chcesz przyjrzeć się konkretnym instrumentom. Opcja Panoramy sprawia, że pisanie muzyki jest przyjemniejsze, ponieważ masz ciągły zapis przed sobą, który możesz płynnie przewijać i nie musisz przeskakiwać od jednego fragmentu do drugiego. Przeciąganie pięciolinii w widoku Panoramy nie wpływa na układ faktycznego zapisu. Bez względu na to co aktualnie podglądasz, opcja Panoramy Magic Margin czytelnie pokazuje gdzie na pięciolinii się obecnie znajdujesz, odzwierciedlając nawet zmiany wprowadzane w instrumentach na tej samej pięciolinii.

Tworzenie muzyki w Sibelius
Sibelius oferuje Ci niezwykłe możliwości tworzenia muzyki, poczynając od wejścia Flexi-time MIDI, poprzez okna Keyboard i Fretboard, kończąc na wprowadzaniu nut za pośrednictwem mikrofonu. Mając tyle opcji łatwo znajdziesz sposób najbardziej Ci odpowiadający.
Flexi-time jest unikalnym systemem aplikacji Sibelius pozwalający Ci wprowadzać nuty podczas gdy grasz na klawiaturze MIDI. Istotne jest, że możesz swobodnie grać przy użyciu obu rąk, a Sibelius będzie podążał za Tobą w miarę jak przyspieszasz, czy zwalniasz. Możesz nawet odsłuchać muzykę, którą już nagrałeś, grając dalej. Opcja Step-time pozwala Ci wybierać wysokość dźwięku z Twojej klawiatury MIDI przy użyciu jednej ręki, podczas gdy drugą wybierasz wartości rytmiczne i artykulacyjne z klawiatury aplikacji. Okna Keyboard i Fretboard są doskonałym rozwiązaniem dla osób, które preferują wprowadzanie nut przy użyciu klawiatury, lub gitary. Wystarczy po prostu kliknąć odpowiednie klawisze, czy struny na gryfie by wprowadzić nuty, lub grać na klawiaturze komputera jak na paninie. Przy czym okna te nie służą jedynie do wprowadzania nut. Można zaznaczyć dowolną nutę czy akord, a okna te pokażą jak należy je zagrać. Kiedy odtwarzasz muzykę możesz śledzić jak ona wygląda na klawiaturze, czy gryfie, nawet jeśli jest napisana dla innego instrumentu. Nie korzystając z klawiatury MIDI możesz wybierać wartości nut i znaki artykulacyjne z klawiatury aplikacji przy użyciu myszki i kliknięciem umieszczać je w zapisie. By pracować szybciej, użyj zamiast myszki klawiatury komputera, wybierając wysokość dźwięku klawiszami A do G, a wartości rytmiczne przy użyciu klawiszy numerycznych. Z menu możesz wybierać klucze, legata i oznaczenia metryczne, a Sibelius umieści je dla Ciebie w odpowiednim miejscu. Zaprojektowany przez Neuratron AudioScore pozwala Ci wprowadzać nuty do zapisu za pomocą jednego przycisku podczas gdy śpiewasz czy grasz na instrumencie do mikrofonu. Wersja AudioScore Lite jest dołączona do aplikacji Sibelius, a bardziej zaawansowana AudioScore Ultimate jest dostępna do zakupu. Profesjonalna wersja pozwala Ci tworzyć aranżacje z nielimitowaną ilością ścieżek przy użyciu mikrofonu, klawiatury MIDI czy myszki, wprowadza zapis w czasie rzeczywistym (tylko dla Windows), a nawet pomaga Ci udoskonalić technikę gry wyświetlając precyzyjne strój każdego zagranego dźwięku. Sibelius jest także wyposażony w PhotoScore Lite – najnowocześniejszy program do skanowania drukowanej muzyki. Zeskanowanie strony jest błyskawiczne i już możesz poddać zapis edycji w Sibelius, odtwarzać, ekstrahować partie i drukować, zupełnie jakbyś sam wszystko napisał. Czyta także muzykę zapisaną w formacie PDF. Wersja zaawansowana PhotoScore Ultimate, którą możesz zakupić razem z Sibelius, ma jeszcze dodatkowe, fantastyczne opcje, jak odczyt manuskryptów, legat, znaków artykulacyjnych, oznaczeń dynamicznych oraz tekstu.
Skanowanie muzyki chronionej prawami autorskimi jest nielegalne.

Centrum Pomysłów
Ta unikalna cecha pozwala Ci na rejestrację i wielokrotne używanie fragmentów muzyki. Nagrywaj własne pomysły, lub korzystaj z ponad 2000 gotowych próbek, które są idealne do edukacji.
Podczas pisania muzyki zawsze może Ci przyjść do głowy jakaś melodia, rytm czy progresja akordowa, która ma potencjał. Teraz zamiast zastanawiać się co z tym zrobić, po prostu naciśnij klawisz i zapisz to w Centrum Pomysłów. Następnie wykorzystaj te pomysły w zapisie, zupełnie jakby wklejając ze schowka. Sibelius nawet dokonuje transpozycji do właściwego klucza. Pomysłem może być fragment muzyki o dowolnej długości, rodzaju czy na dowolną liczbę instrumentów. Kiedy zarejestrujesz pomysł możesz go edytować, opisać tekstowo, by później łatwiej odnaleźć, czy nawet oznaczyć kolorystycznie. Okno Pomysłów pozwala Ci przeglądać je pod kątem słów kluczowych, instrumentów, oznaczeń metrycznych, klucza itp., a nawet je odtwarzać. Dodatkowo możesz je później eksportować, by podzielić się z innymi. Sibelius jest wyposażony w ponad 2000 gotowych pomysłów dla studentów do wykorzystania reprezentujących przeróżne gatunki, klasyczny jazz, rock, hip-hop i inne. Wykorzystując te próbki studenci mogą uczyć się jak łączyć ze sobą melodie, harmonie i rytmy, by tworzyć różne struktury. Można zacząć od jednego dwóch pomysłów jako inspiracji, lub używać ich jak klocków by zbudować kompletny utwór. Nauczyciele mogą monitorować ich postępy, ponieważ Sibelius zaznacza gdzie zostały użyte próbki. Istnieje możliwość wyłączenia dostępu do gotowych próbek, bądź udostępnienia jedynie kilku, mających służyć jako inspiracja.

Porównanie wersji
Czy zdarzyło Ci się kiedyś, że pierwotna wersja była lepsza? Opcja Wersji pozwala śledzić korekty jakich dokonujesz w zapisie, podglądać wcześniejsze wersje i zobaczyć jakie zmiany zostały wprowadzone. Współpraca staje się przyjemnością, możesz nawet zostawiać notatki komentujące dla siebie i innych.
Opcja Wersji jest bardzo cenna dla wszystkich użytkowników. Studenci mogą zapisywać swoje postępy nad projektem i automatycznie dodawać komentarze. Nauczyciele mogą łatwo śledzić pracę uczniów. Kompozytorzy i aranżerzy mogą podglądać wcześniejsze korekty, lub śledzić zmiany wprowadzone przez tworzących orkiestracje, wydawców czy innych współpracowników. Teraz nie ma potrzeby wyławiać stare, pogniecione strony z kosza, czy polować na archiwalne pliki sprzed tygodni. By przejrzeć wcześniejsze wersje po prostu wybieraj je z listy dostępnej na pasku narzędzi. Możesz wydrukować te wcześniejsze wersje, odtworzyć je, czy eksportować jako osobne pliki. Można nawet kopiować z nich fragmenty muzyki, by odtworzyć jakiś odrzucony wcześniej pomysł, czy przywrócić całkowicie wcześniejszą wersję. By zapisać wersję wystarczy nacisnąć klawisz, data, czas, nazwa i opcjonalne komentarze są zapisywane razem z nią, zatem nie musisz pamiętać, która wersja jest która. Wszystkie wersje są zapisywane w obrębie zapisu nutowego nad którym pracujesz, więc nie musisz ich potem szukać. Dodatkowo masz możliwość porównania dwóch różnych wersji czy nawet dwóch różnych zapisów nutowych, by prześledzić zmiany. Otrzymujesz podsumowanie szczegółowych różnic pomiędzy nimi. Elementy, które zostały dodane, zmienione czy usunięte są oznaczone kolorystycznie, by były łatwe do zauważenia. Istnieje możliwość wyeksportowania pliku Word z listą wszystkich zmian oraz obrazem każdej strony z podświetlonymi różnicami. Możesz dodawać komentarze, które funkcjonują jako notatki, będące formą komunikacji między współpracownikami, lub służą jako przypomnienie dla Ciebie. By utworzyć komentarz wystarczy kliknąć klawisz na pasku narzędzi i zacząć pisać, Sibelius automatycznie dołączy Twoje imię, datę i czas. Gdy dodajesz komentarz do określonego fragmentu zapisu dołączona jest także informacja na temat instrumentu i taktów. Komentarze są oznaczane kolorystycznie, odpowiednio dla danego użytkownika, co jest wygodne jeśli pracujesz nad danym zapisem z uczniami, nauczycielem, aranżerem, czy edytorem – możesz także łatwo dostosowywać ich wygląd. Masz także możliwość zmiany rozmiaru komentarzy, minimalizować je (by nie przeszkadzały) czy ukrywać. Kontrolery M-Audio Axiom Pro są wyposażone w technologie HyperControl, która automatycznie mapuje klawisze do popularnie używanych funkcji w aplikacji notacyjnej, takiej jak Sibelius. HyperControl tworzy stałe dwukierunkowe łącze pomiędzy klawiaturą i oprogramowaniem – zatem klawisze są zawsze zsynchronizowane z aktywnymi parametrami w aplikacji. W rezultacie cieszysz się płynną, intuicyjną obsługą.

Zadaniowo zorganizowany interfejs użytkownika
Nowy interfejs w Sibelius oferuje zadaniowe zakładki, który prowadzą się przez tworzenie nowego zapisu notacji od początku do końca. Każda cecha posiada zarówno ikonę jak i tekstowy opis – do którego masz dostęp poprzez odpowiedni klawisz, lub skrót klawiaturowy – z pełnym opisem pomocniczym, kiedykolwiek go potrzebujesz.
Dawne paski narzędzi i menu zostały zastąpione wstążką z przyciskami dla poszczególnych komend i narzędzi, która znajduje się u góry każdego okna Sibelius. Wszystkie opcje Sibelius są logicznie poukładane w 10 zakładkach, plus dodatkowo specjalna zakładka File. Poczynając od lewej do prawej, ułożenie opcji odzwierciedla kolejność wykonywanych działań w typowym projekcie, tworzenia pliku, dodawania instrumentów i taktów, poprzez wstawianie nut, dodawanie innych elementów notacyjnych, oznaczeń, tekstu, organizacji przestrzennej elementów, przygotowywania poszczególnych części, podglądu oraz ostatecznej publikacji dokumentu. Każda opcja ma swoją ikonę, opis tekstowy, a kiedy zawiesi się kursor nad przyciskiem pojawia się menu kontekstowe z dodatkowymi informacjami na temat danej opcji. Wstążka inteligentnie dopasowuje swoje wymiary do rozmiarów okna, czy wymiarów monitora, dzięki czemu znalezienie dowolnej opcji jest zawsze łatwe. Sibelius wyposażony jest w nowoczesny interfejs oparty na zakładkach, podobnie do przeglądarki internetowej. Istnieje możliwość otwierania poszczególnych części w osobnych zakładkach, w obrębie tego samego okna i szybkiego przełączania się między nimi przy użyciu wygodnego paska zakładek. Można także otworzyć dowolną zakładkę w nowym oknie, klikając prawym przyciskiem myszy i wybierając New Window. Do każdej funkcji ze wstążki można uzyskać dostęp poprzez określoną sekwencję klawiszy. Poza paroma wyjątkami, większość skrótów klawiaturowych z poprzednich wersji Sibelius jest nadal dostępna, poza tym można je naturalnie dostosować do własnych preferencji. Pasek statusu na dole każdego okna dokumentu w Sibelius zapewnia szybki dostęp do opcji podglądu dokumentu, jak zoom i Panorama. Pokazuje on także kontekstowe informacje na temat projektu, jak ilość taktów, długość aktualnego zaznaczenia, w taktach i kodzie czasowym, harmonię zaznaczonych nut oraz wiele więcej. Intuicyjny interfejs użytkownika Sibelius sprawia, że praca z programem jest łatwa i szybka. Najważniejsze i najczęściej używane funkcje znajdują się na środku wstążki. Na przykład istnieje możliwość zmiany rozmiaru strony, orientacji, marginesów, rozmiaru pięciolinii bezpośrednio ze wstążki i podglądu dokumentu w czasie rzeczywistym. Elementy notacyjne, użyte w projekcie są umieszczone na górze bogatych graficznych menu, pozwalając na szybkie ponowne wykorzystanie. Tworzenie nowej sygnatury metrum jest możliwe poprzez wciśnięcie klawisza T, wpisanie wartości górnej i dolnej i zaakceptowania poprzez Return/Enter. Sibelius jest wyposażony w dwie oszczędzające czas funkcje dla wpisywania nut. Można zaczynać i kończyć linie takie jak legata czy oznaczenia dynamiczne, podczas wpisywania nut. Po prostu wystarczy wpisać jedną nutę, kliknąć S i wpisać więcej nut – Sibelius automatycznie pociągnie linię do każdej następnej nuty. Kiedy chce się zakończyć linię, wystarczy kliknąć Shift+S. To działa dla każdego rodzaju linii, i oszczędza wiele czasu. Ten sam mechanizm dotyczy triol. Jeśli istnieje konieczność wpisania większej ilości triol, wpisz pierwszą nutę, kliknij skrót klawiaturowy i wpisuj kolejne nuty, Sibelius automatycznie podzieli je na triole, do momentu gdy klikniesz skrót ponownie aby zakończyć wpisywanie trioli.

Optymalizacja dla jednego monitora – tylko w Sibelius
Rozumiemy, że wielu naszych użytkowników preferuje do pracy laptopy, lub komputery z pojedynczym monitorem. Dlatego też zaprojektowaliśmy aplikację Sibelius tak, byś mógł się całkowicie skoncentrować na muzyce, i łatwo ukrywać informacje, które są Ci potrzebne jedynie od czasu do czasu.

Dostosowanie przestrzeni roboczej do własnych potrzeb
Sibelius zachowuje się jak inteligentny asystent, usuwając z drogi wszelkie trudności i uciążliwe zadania. Teraz aplikacja pamięta dokładnie jakie zadania wykonywałeś pracując ostatnio nad projektem, przywracając nie tylko poziom powiększenia i miejsce gdzie ostatnio pracowałeś, ale także zakładki dokumentów, rozmiary i pozycje okien, opcje widoku i inne. I naturalnie aplikacja pozwala na kompletną kontrolę nad środowiskiem pracy z czytelnymi opcjami określającymi jak Sibelius ma wyglądać w sytuacji otwierania obecnego jak i nowych projektów.

Pełny ekran dla pełnej szybkości
Sibelius oferuje podgląd na pełnym ekranie, chowając pasek zadań Windows i pasek menu, lub pasek menu Mac, zapewniając maksymalną możliwą przestrzeń na ekranie. Bez rozpraszających aplikacji, Sibelius w trybie pełnego ekranu jest całkiem jak papier nutowy.

Dokowalne panele
Bez względu na to czy jest to nowe okno listwy czasowej, mikser, elegancka klawiatura ekranowa czy gryf, czy też panel pomysłów, nie ma konieczności wybierania pomiędzy zakrywaniem nut i pokazywaniem okien, których potrzebujesz. Panele Sibelius są dokowalne, zatem można je przesuwać i organizować dowolnie na krawędziach ekranu, bez zasłaniania muzyki, nad którą pracujesz. Można także przywołać, lub ukryć wszystkie panele jednym kliknięciem, co pozwala na skoncentrowaniu się wyłącznie na nutach w dowolnym momencie.

W pełni funkcjonalny mikser
Sibelius jest wyposażony w czytelny mikser, który posiada pionowe tłumiki, jak prawdziwa konsola mikserska. Domyślnie mikser jest dokowany na dole ekranu i pokazuje jedynie tłumiki odpowiedzialne za poziom głośności. Kiedy zwiększy się jego wysokość, pojawią się kontrolki panoramy, solowania i wyciszania. Przy jeszcze większej wysokości widoczne są zaawansowane kontrolki wyboru urządzenia odtwarzania, kanału czy brzmienia. Pełny widok oferuje dodatkowo kontrolki dla zintegrowanych efektów i busów FX. Dla ukrycia miksera wystarczy jeden klawisz.

Kontekstowy Inspector
Inspector, wywoływany pojedynczym skrótem klawiaturowym, odpowiada za zaawansowaną kontrolę nad wyglądem i opcjami odtwarzania. Jest to pływające okno, pokazujące kontrolki tylko dla zaznaczonych obiektów, pozwalające na szybkie wprowadzanie zmian przy użyciu klawiatury. Po zakończeniu pracy wystarczy nacisnąć Return/Enter i okno Inspector znika. Można także przypiąć okno Inspektor, aby było widoczne cały czas. Inteligentnie uaktualnia się ono, gdy zmienia się zaznaczenie, pokazując tylko przydatne kontrolki.

Odtwarzaj i dziel się

Profesjonalna biblioteka dźwięków – tylko w Sibelius
Podczas gdy precyzyjnie uszlachetniasz swój zapis nutowy, chcesz także usłyszeć każdy niuans w trakcie odtwarzania. Sibelius zawiera ponad 38 GB profesjonalnych brzmień, w tym nagraną orkiestrę symfoniczną, instrumenty rockowe i popowe i wiele innych. Dostępne jest to tylko w Sibelius.

Sibelius Sounds
Sibelius Sounds to nie jest zwykła biblioteka brzmień. Kolekcja zawiera brzmienia wyselekcjonowane przez ekspertów w tym przemyśle, oferując ponad 36 GB profesjonalnych próbek dźwiękowych reprezentujących każdą rodzinę instrumentów, od kompletnej orkiestry symfonicznej, poprzez ręczne dzwoneczki, aż po kościelne organy.

Ekskluzywna orkiestra Avid
Doskonały realizator dźwięku, który pracował z jednymi z najbardziej wymagających kompozytorów w Hollywood nagrał jedną z najlepszych orkiestr w Europie, by zbudować orkiestrę Avid. Obecny jest każdy instrument, jaki bierze udział w orkiestrze, w tym niezwykłe, takie jak tuba Wagnera, flet altowy, heckelfon czy litofon. Dodatkowo obecne są także niektóre instrumenty okresowe, jak Barokowa trąbka, czy obój d’amore. DO dyspozycji jest także kompletna sekcja strunowa. Wszędzie, gdzie to było możliwe, instrumenty zostały nagrane prezentując wszelkie techniki gry (w tym legato, détaché, staccato, tenuto, czy tryle), a także techniki specjalistyczne, dla niektórych instrumentów. Rezultatem jest kompletna biblioteka brzmień orkiestry, warta setki dolarów, dostępna z Sibelius.

Więcej niż orkiestra
Oprócz setek, wysokiej jakości, próbek brzmień orkiestrowych, Sibelius Sounds zawiera brzmienia rockowe, popowe i jazzowe, dostarczone przez zespół, który zaprojektował Pro Tools Complete Creative Collection, oraz Pro Tools Instrument Expansion Pack. Kolekcja zawiera brzmienia klasycznych klawiszy, gitar, basów, zestawów perkusyjnych i więcej. Do dyspozycji jest pełen zestaw jazzowych dęciaków, w tym trąbki, puzony i saksofony. Teraz jest możliwość pisania muzyki na przeróżne instrumenty perkusyjne, w tym potężne bębny taiko, bata, djembe i afrykańską perkusję ewe, dzięki setkom próbek brzmień strojonych i niestrojonych bębnów.

Światowej klasy zawartość licencjonowana
Oprócz wbudowanej biblioteki brzmień Sibelius oferuje także, równie doskonałej jakości, próbki od innych, renomowanych dostawców. W tym E.M. Skinner Organ z Our Lady of Mount Carmel, Chicago, IL, samplowane przez Milan Digital Audio, twórcy Hauptwerk. Aranżerom dla zespołów perkusyjnych Sibelius oferuje wybór brzmień z nowych bibliotek Rumble i Fanfare od Sample Logic.

Wymagania systemowe
Aby w pełni wykorzystać możliwości Sibelius Sounds, konieczny jest 64-bitowy system operacyjny, kompatybilny procesor , szybki dysk twardy (preferowany SSD) i ponad 4 GB RAM.

VST i Audio Units
VST (Windows i Mac) i Audio Units (tylko Mac) to najnowocześniejsze standardy wysokiej jakości brzmień instrumentalnych. Dostępna jest ogromna ilość brzmień instrumentów, zarówno VST jak i Próbek Audio, pochodzących od różnych producentów – i Sibelius może odtwarzać Twój zapis nutowy wykorzystując dowolne z nich. Możliwości są nieograniczone – możesz korzystać z brzmień o światowej sławie jak Orkiestra Symfoniczna EastWest Quantum Leap, Wiedeńska Biblioteka Symfoniczna, Orkiestra Synful i wiele innych. Sibelius współpracuje z odtwarzaczem Kontakt i brzmieniami formatu Kontakt. Można także korzystać z dużej liczby efektów by uszlachetnić brzmienie (takich jak zaawansowany pogłos, EQ, filtry, które można zestawiać i miksować ze sobą). Dostosuj brzmienie łącząc ze sobą jednocześnie różne próbki VST i Audio oraz efekty.

Zintegrowane odtwarzanie
Sibelius oferuje wysokiej jakości, zintegrowane odtwarzanie – wystarczy nacisnąć spacje a Sibelius odtworzy dla Ciebie cały zapis nutowy. Nasz opatentowany system SoundWorld automatycznie wybiera najlepsze spośród brzmień, by zapis brzmiał tak realistycznie jak to możliwe. Dostrojenie odtwarzania jest bardzo proste dzięki Mikserowi, który wyposażony jest w najwyższej jakości efekty jak pogłos sprężynowy i chorus na każdą pięciolinię oraz posiada do sześciu tłumików dla innych efektów (EQ, przester, korekta barwy i inne). Wszystkie ustawienia tłumików i efektów są zachowywane razem z zapisem nutowym, więc nie ma konieczności ponownego ustawiania przy kolejnym otwarciu dokumentu.

Re-wire – tylko w Sibelius
Re-wire jest standardem pozwalającym Ci nagrywać muzykę z aplikacji Sibelius na Twoją stację roboczą, taką jak Pro Tools. Synchronizuje także Sibelius z DAW, by odtwarzały w tym samym czasie – rozpoczęcie odtwarzania w jednej aplikacji automatycznie uruchamia odtwarzanie w drugiej. Re-wire otwiera zupełnie nowe możliwości dla używania Sibelius z innymi aplikacjami. Na przykład możesz dodać linię instrumentu akustycznego grającego solo, odtwarzając ją z Sibelius i nagrywając zapis nutowy w DAW, lub odtwarzać jednocześnie z Sibelius i DAW. Re-wire jest tak popularne, że możesz połączyć Sibelius z praktycznie dowolną aplikacją audio – nie tylko Pro Tools, ale także Cubase, Logic, Digital Performer, Cakewalk, Reaper, Garage Band i innymi. Żaden inny program notacyjny tego nie potrafi.

Dyryguj swoim zapisem
Czas zając miejsce za pulpitem! Opcja Live Tempo pozwala na dyrygowanie zapisem nutowym, by dodać subtelne niuanse wykonawcze. Wystarczy wystukać rytm na klawiaturze komputera, klawiaturze MIDI czy pedale nożnym, a Sibelius podąży za tym rytmem. Każdy detal Twojej interpretacji  jest nagrywany, do późniejszego odtworzenia, możesz także zapisać plik audio czy MIDI z Twoim wykonaniem. Tak jak w przypadku prawdziwego dyrygenta każda zmiana tempa przez Ciebie powoduje, że Sibelius się dostosowuje: dziel uderzenia w celu spowolnienia tempa, wbijaj pojedyncze uderzenia na takt w szybkich pasażach, czy przestań wbijać całkowicie, a Sibelius będzie grał dalej. W przypadku fermat, Sibelius wstrzymuje się do Twojego następnego uderzenia, zupełnie jak orkiestra. Możesz nawet nagrywać osobne wzorce rytmiczne dla różnych powtórek tych samych sekcji. Jeśli chcesz edytować swoje wykonanie możesz usuwać, lub ponownie nagrywać fragmenty Live Tempo, lub odtwarzać zapis z wyłączonym Live Tempo.

Espressivo i Rubato
Espressivo i Rubato to unikalne cechy, które dodają elegancji wykonaniu zapisu przez Sibelius. Espressivo dokonuje subtelnych zmian w dynamice dla utworzenia muzycznego frazowania, natomiast Rubato wprowadza zmiany w tempie, tak jak w przypadku grającego człowieka.

Wygląd, eksport i drukowanie

Usprawnione funkcje tekstowe
Korzystaj z najnowszych czcionek OpenType, w tym ich zaawansowanych funkcji jak ligatura i wstawiaj je w ramki tekstowe z pełną kompatybilnością z DTP. Nie ma już potrzeby eksportowania tekstu do osobnej aplikacji DTP, teraz większość operacji możesz wykonać w Sibelius.

Zaawansowana typografia
Sibelius wyposażony jest w solidny silnik do edycji i renderingu tekstu, który nie tylko zapewnia dokładność co do piksela pomiędzy tekstem wyświetlonym na ekranie (przy dowolnym powiększeniu), a tekstem wydrukowanym, ale także profesjonalne narzędzia typograficzne. Dostosowywanie odległości pomiędzy znakami, liniami, wysokości tekstu, indeksy górne i dolne, wszystko to jest odstępne z okna Inspector, pozwalającego na dostrojenie tekstu z precyzją wydawcy.

Ramki tekstowe w stylu DTP
Teraz można tworzyć ramki tekstowe i wypełniać je tekstem, z osobną kontrolą nad umiejscowieniem ramki na stronie i tekstem wewnątrz ramki. Wyrównanie nazwiska kompozytora do prawej, tekstu wewnątrz ramki do środka, lub tworzenie notki edytorskiej z pełnym justowaniem tekstu jest w zasięgu kliknięcia.

Style hierarchiczne
Nowy hierarchiczny styl pozwala na szybkie zmiany grup stylów tekstowych. Zmiana powiedzmy wielkości czcionki w jednym stylu pociągnie za sobą taką zmianę we wszystkich stylach niżej w hierarchii. Sibelius oferuje także różne style czcionki pozwalające na szybkie zmiany dużych fragmentów tekstu. Styl czcionki umożliwia szybkie podkreślenie fragmentu tekstu przy użyciu na przykład kursywy. Jeśli wydawca zasugeruje tłustą czcionkę zamiast tego, można szybko zmienić style czcionki, uaktualniając wszystkie fragmenty z kursywy, na tekst wytłuszczony jednym kliknięciem. Żadne inne oprogramowanie notacyjne nie oferuje takich możliwości.

Plantin od Monotype Imaging – tylko w Sibelius
W celu zademonstrowania nowych możliwości typograficznych, Sibelius oferuje elegancką rodzinę czcionek OpenType o nazwie Plantin, od Monotype Imaging. Plantin ma swoją historię w publikacjach muzycznych i jest czcionką najczęściej używaną przez Oxford University Press do publikacji muzyki.

Import i eksport grafiki
W Sibelius importowanie grafiki we wszystkich głównych formatach jest bardzo proste. Możesz je następnie edytować, by przygotowywać skomplikowane projekty do druku, tworzyć materiały edukacyjne i inne. Możesz eksportować cały zapis nutowy jako, gotowy do druku, PDF, dodatkowo tworząc z pojedynczych stron, czy mniejszych sekcji pliki EPS, PNG i SVG. Nigdy nie było łatwiej zrealizować kompletny projekt według najwyższych standardów.

Doskonałe obrazki
Importowanie grafiki do Sibelius jest tak proste jak przeciąganie i upuszczanie. Można importować dowolny obraz w dowolnym formacie (w tym BMP, GIF, JPG, PNG, TIFF, i SVG). Po zaimportowaniu obrazu można dostosować jego kolor, jasność, kontrast i krycie. Możliwe jest także obracanie pod dowolnym kątem, dowolna zmiana rozmiarów, przycinanie i odbijanie wzdłuż dowolnej osi.

Obsługa SVG
Sibelius obsługuje Scalable Vector Graphics. SVG to wysokiej jakości grafika wektorowa, która zawsze wygląda doskonale, bez względu na rozmiar. Korzystając z Adobe Illustrator, czy innego darmowego oprogramowania można narysować dowolny obiekt, jaki podpowiada wyobraźnia i importować go do Sibelius. Następnie można go wydrukować w doskonałej jakości.

Linki zewnętrzne
W przypadku konkretnej grafiki, która jest wielokrotnie wykorzystywana w różnych projektach, jak na przykład logo, można zaimportować grafikę i połączyć ją z zewnętrznym plikiem. Jeśli zewnętrzny plik zostanie zmodyfikowany później, grafika importowana w Sibelius zostanie automatycznie uaktualniona. W przypadku wysyłania nut komuś, kto nie ma odrębnego pliku graficznego, nie ma problemu – Sibelius wstawi grafikę w projekt, odpowiednio dopasowując, żeby nuty wyglądały dobrze otwarte na innym systemie.

Używanie grafiki jako symbolu
Sibelius pozwala na wykorzystanie dowolnej grafiki jako symbolu. Można zaimportować grafikę, w dowolnym formacie, i połączyć ją z istniejącym symbolem, lub stworzyć nowy. Wyobraźnia jest jedyną granicą.

Eksport do PDF na wyciągnięcie kliknięcia
Sibelius ma możliwość publikowania wysokiej jakości plików PDF i nie potrzeba do tego oddzielnych sterowników. Wystarczy wybrać pomiędzy drukowaniem tylko nut, nut z partiami instrumentalnymi w pojedynczym skonsolidowanym pliku, tylko partie instrumentalne w skonsolidowanym pliku, lub wszystkie partie jako osobne pliki PDF. Sibelius oferuje także poprawiony eksport EPS, z lepszym podglądem TIFF, obsługą czcionek oraz eksport SVG i eksport w formacie PDF indywidualnych stron.

Specjalne znaki notacyjne

Legata
Ze wszystkich dostępnych programów notacyjnych, Sibelius oferuje najpiękniejsze legata, będące pod całkowitą kontrolą. Domyślny design i rozmieszczenie są doskonałe w każdej sytuacji. Masz także możliwość dostosowania ich wyglądu przy użyciu nie mniej niż sześciu punktów kontrolnych, i indywidualnie zmieniać ich grubość. Różne opcje Engraving Rules pozwalają kontrolować domyślną wysokość i zgrubienie dla każdej długości legata.

Tymczasowe znaki chromatyczne
Sibelius automatycznie dodaje tymczasowe znaki chromatyczne, kiedykolwiek są potrzebne, by zmniejszyć liczbę niewłaściwych nut w zapisie. Ustawienie domyślne powinno dobrze wykonać swoje zadanie, ale naturalnie dodaliśmy wiele różnych opcji, które możesz dostosowywać – gdzie użyć tymczasowego znaku chromatycznego (np. do końca następnego taktu, pomiędzy oktawami, czy głosami, łącząc nuty pomiędzy taktami), i czy wstawiać je w nawiasach.

Znaki repetycji
Możesz dodać, 1, 2, i 4 znaki repetycji z klawiatury aplikacji i będą odtwarzane tak jak wszystkie inne elementy. Liczne znaki repetycji mogą być także automatycznie numerowane (bez dodatkowej wtyczki), tak by wykonawcy się nie pogubili.

Jazzowe znaki artykulacyjne i obniżenia dźwięków
Możesz szybko dodawać popularne w jazzie znaki artykulacyjne bezpośrednio z klawiatury aplikacji – nie ma potrzeby używać symboli. Tak jak inne znaki, ustawiają się automatycznie i podlegają transpozycji razem z nutami, ale możesz je także indywidualnie przenosić. Znaki artykulacyjne są także odtwarzane przez odpowiednie klawiatury MIDI (np. Garritan Jazz i Big Band). Znaki obniżenia dźwięków także pozostają na swoim miejscu kiedy zapis ulega transpozycji, dzięki czemu łatwiej tworzyć mapy rytmiczne. Inne usprawnienia jazzowe to ulepszone symbole akordów, które możesz wstawiać szybciej niż kiedykolwiek z klawiatury komputera czy MIDI.

Nowoczesna notacja
Sibelius zawiera także opcjonalne pałeczki nutowe („pół-pałeczki”) wstawiane w miejscach pauz w przypadku grup nut połączonych poprzeczką. Można używać pałeczek w całym zapisie nutowym, lub wstawiać jedynie w określone miejsca z klawiatury aplikacji. Są jeszcze inne opcje dla pauz wstawianych w grupach, z pominięciem pałeczek. Sibelius ma także automatyczne „pierzaste” poprzeczki dla pokazania krótkich zmian dynamicznych. Wybiera się je również z klawiatury aplikacji, i mogą być dodawane nawet dla dwu-nutowych tremolo. Jako dodatek do linii Hauptstimme i Nebenstimme, a stylu Schoenberga, istnieje możliwość tworzenia trioli ze współczynnikiem od  do 1:4 do 4:1, co jest przydatne w szczególnych przypadkach.

Inne notacje
Możesz w łatwy sposób dodawać do akordów faliste linie arpeggio bezpośrednio z klawiatury aplikacji. Są one dołączane do nut i Sibelius automatycznie robi dla nich miejsce, ulegają też transpozycji razem z nutami. Dostępne są zwyczajne faliste, linie arpeggio, lub takie ze strzałkami w górę lub w dół. Istnieje także możliwość tworzenia dogrywek w sygnaturze metrycznej poprzez rysowanie w tle. W rzeczywistości każdy obiekt może znajdować się na przodzie lub w tle, tak jak w programach graficznych. Jest to szczególnie użyteczne w przypadku importowania grafiki, która ma być przed pięciolinią, lub za nią. Znaki artykulacyjne są automatycznie rysowane wewnątrz lub na zewnątrz legat czy trioli, w zależności od sytuacji, z dostępnymi dodatkowymi opcjami. Możesz także zmieniać pozycje znaków artykulacyjnych należących do jednej nuty indywidualnie, a nie koniecznie grupowo.

Dodatki

Sibelius współpracuje ze wszystkimi aplikacjami audio obsługującymi ReWire.

Specyfikacja

Minimalne wymagania sprzętowe

Dla aplikacji Sibelius

  • Windows:
    • 64-bit Windows 7 (SP1 lub późniejszy) lub Windows 8 (nie Windows RT)
    • 1+ GB RAM
    • 1 GB przestrzeni na dysku, tylko dla aplikacji Sibelius; 36 GB dodatkowej przestrzeni na dysku dla biblioteki Sibelius Sounds (instalacja opcjonalna)
    • Napęd DVD-ROM (tylko wersje pudełkowe)
    • Połączenie z internetem. 
  • Mac:
    • Mac OS X 10.9, 10.10 lub 10.11
    • 1+ GB RAM
    • 1 GB przestrzeni na dysku, tylko dla aplikacji Sibelius; 36 GB dodatkowej przestrzeni na dysku dla biblioteki Sibelius Sounds (instalacja opcjonalna)
    • Napęd DVD-ROM (tylko wersje pudełkowe)
    • Połączenie z internetem.

Rekomendowane wymagania dla biblioteki Brzmień Sibelius

  • Windows:
    • Intel Core 2 Duo lub lepszy (lub odpowiednik)
    • 4+ GB RAM
    • 40 GB przestrzeni na dysku (SSD preferowany)
    • Kompatybilna z ASIO karta dźwiekowa
  • Mac:
    • Intel Core 2 Duo lub lepszy
    • 4+ GB RAM
    • 40 GB przestrzeni na dysku (SSD preferowany)

*Możesz używać Brzmień Sibelius w sytuacji gdy Twój komputer nie spełnia wymagań rekomendowanych, ale może zdarzyć się sytuacja, że nie będziesz mógł stosować tylu brzmień jednocześnie, i brzmienia się będą dłużej ładować.

Używanie zewnętrznych urządzeń odtwarzania MIDI z Sibelius
Jeśli posiadasz zewnętrzne urządzenie odtwarzania MIDI, które chciałbyś wykorzystać razem z Sibelius, sprawdź czy jest dostępny kompatybilny zestaw brzmień. Lista poniżej:

Urządzenia MIDI

  • General MIDI
  • General MIDI 2
  • Roland JV-1080
  • Roland JV-1080 z rozszerzeniem Orchestral 1
  • Roland SC-88
  • Roland SC-88 Pro
  • Roland SC-8820
  • Yamaha XG

Wirtualne instrumenty

  • Garritan Concert & Marching Band
  • Garritan Gofriller Cello
  • Garritan Jazz & Big Band
  • Garritan Jazz & Big Band 3
  • Garritan Personal Orchestra
  • Garritan Personal Orchestra 4
  • Garritan Stradivari Violin (Sibelius 5 tylko)
  • Jeux
  • Sibelius Sounds Choral
  • Sibelius Sounds Essentials
  • Sibelius Sounds Gold (poprzednio Kontakt Player Gold)
  • Sibelius Sounds Rocki Pop Collection
  • Sibelius Sounds World Music
  • Sibelius 7 Sounds (Sibelius 7 tylko)
  • Synful Orchestra
  • Terratec AX-50
  • Tapspace Virtual Drumline
  • Vienna Symphonic Library Special Edition
  • Vienna Symphonic Library Special Edition PLUS
  • XSample Chamber Ensemble

Licencje sieciowe Sibelius 

Informacje techniczne
Licencje sieciowe Sibelius operują na modelu serwera-klienta. Oprogramowanie Sibelius jest instalowane na dyskach wszystkich stacji klientów, i osobny program Licence Server jest instalowany na jednym wybranym komputerze w sieci, który funkcjonuje jako serwer. Aplikacja Licence Server jest dostarczana razem z kopią Sibelius, i pozwala określonej liczbie licencjonowanych użytkowników w sieci na pracę na aplikacji w tym samym czasie. W połączeniu z opcją Sibelius Classroom Control, aplikacja Licence Server pozwala użytkownikom w sieci na wysyłanie do siebie wiadomości , przesyłanie plików, oraz zamykanie dokumentów z poziomu serwera.
Wymagania
Sibelius wymaga sieci korzystającej z protokołów TCP/IP oraz UDP (Twoja sieć może używać też innych protokołów, ale dwa wymienione są konieczne by aplikacja Licence Server mogła komunikować się z komputerami – klientami). Aplikacja Licence Server i Licence Server Control Panel pracują w środowisku Windows Server 2012, Windows Server 2008, Mac OS X 10.6.7, lub Mac OS X 10.7, lub późniejszym. Będzie także działać na wirtualnym serwerze pod VMWare pracującym na kwalifikowanym systemie operacyjnym, jak wymieniono powyżej.

Opakowanie zawiera:

  • Aplikację Sibelius
  • 36 GB biblioteki Sibelius Sounds
  • AudioScore Lite aplikacja do transkrypcji audio
  • PhotoScore Lite aplikacja skanowania muzyki
  • ReWire aplikacja do transferu audio I danych
  • 90 dni wsparcia telefonicznego I online

Sibelius jest dostępny zarówno w wersji pudełkowej jak i aplikacja do ściągnięcia. W przypadku wersji pudełkowej, konieczny jest computer z napędem DVD, w przypadku wersji cyfrowej zalecane jest szybkie połączenie internetowe.

Cennik


Sibelius-02.2016 599.00

Podana cena netto w USD według kursu sprzedaży USD w Banku Handlowym S.A na dzień sprzedaży.

Cena Programu Sibelius w wersji Edukacyjnej wynosi: 299 USD netto

złóż zamówienie