2011-05-12 / Mac OS X – optymalizacja i rozwiązywanie problemów


Dotyczy: Pro_Tools_1_6, Pro_Tools_HD, Pro_Tools_LE, Pro_Tools_M_Powered

Ustawienia dla preferencji systemu Apple

Konieczne jest odpowiednie skonfigurowanie komputera Mac dla prawidłowej instalacji i działania aplikacji Pro Tools. W tym celu należy przejść do menu Apple i wybrać Preferencje Systemu. Wiele ustawień wymaga dopasowania, zatem zawsze można wrócić do menu głównego klikając „Show All” w górnym lewym rogu okna.

Classic (tylko systemy operacyjne przed Leopard 10.5)

Kliknąć preferencje „Classic”. W zakładce „Start/Stop” upewnić się, że okienko przy „Wystartuj Classic po zalogowaniu” jest odznaczone.

Data i czas

Kliknąć „Data & Czas” i upewnić się, że są one poprawnie ustawione. W zakładce „Zegar” upewnić się, że opcja „Używaj zegara 24-godzinnego” jest odznaczona.

Pulpit i wygaszacz ekranu

Kliknąć preferencje „Pulpit & wygaszacz ekranu”. W zakładce „Wygaszacz ekranu” przesunąć suwak „Włącz wygaszacz ekranu” na nigdy.

Monitory

Kliknąć preferencję „Monitory”. W zakładce tej wybrać minimalną rozdzielczość monitora 1024x768.

Oszczędzanie energii

Kliknąć zakładkę „Oszczędzanie energii”. Upewnić się, że suwaki przy „Uśpij komputer…” i „Wygaś monitor…” są ustawione w pozycji nigdy. Jeśli suwaki nie są widoczne, nacisnąć przycisk „Pokaż wszystkie”. Następnie odznaczyć opcję „Uśpij dysk(i) twardy(e)…”. Kliknąć zakładkę „Opcje” i ustawić „Wydajność procesora” na „Najwyższy”. Uwaga: opcja wydajność procesora może nie pojawiać się we wszystkich systemach.

Bezpieczeństwo

Kliknąć preferencję „Bezpieczeństwo”. Znaleźć w tym oknie informację „Ochrona FileVault dla tego konta jest (włączona/wyłączona)”. Jeśli opcja jest włączona należy kliknąć przycisk wyłączający Aktualizację Oprogramowania FileVault. Kliknąć preferencje „Aktualizacja Oprogramowania” i upewnić się, że opcja „Sprawdzaj aktualizacje” jest odznaczona.

Spotlight

Kliknąć preferencje „Spotlight”. W oknie tym kliknąć zakładkę Prywatność. Każdy używany dysk twardy (wewnętrzny czy zewnętrzny) powinien być dodany do tej listy, jeśli już na niej nie jest. W celu dodania dysku do listy należy podświetlić nazwę dysku oraz kliknąć przycisk „Wybierz”. Procedurę należy powtarzać, aż wszystkie dyski znajdą się na liście.

Wyłączenie łączności AirPort i Bluetooth

Jeśli komputer jest wyposażony w łączność Bluetooth, lub kartę AirPort, może istnieć konieczność wyłączenia ich w celu zapewnienia poprawnej pracy aplikacji Pro Tools.

AirPort

W celu wyłączenia AirPort należy kliknąć ikonkę AirPort znajdującą się w prawym górnym rogu ekranu (pasek menu) i wybrać „Wyłącz AirPort”. Jeśli ikonka AirPort nie jest widoczna, należy otworzyć „Preferencje Systemu” (Menu Appple > Preferencje Systemu), kliknąć na preferencje „Sieć” i wybrać „AirPort” z rozwijanego menu „Pokaż”. W zakładce AirPort należy zaznaczyć opcję Pokaż statu AirPort na pasku menu.

Bluetooth

W celu wyłączenia łączności Bluetooth należy kliknąć ikonkę Bluetooth znajdującą się w prawym górnym rogu ekranu (pasek menu) i wybrać „Wyłącz Bluetooth”, lub otworzyć „Preferencje Systemu” (Menu Appple > Preferencje Systemu), kliknąć na Bluetooth w sekcji Sprzęt, przejść do zakładki Ustawienia i kliknąć przycisk „Wyłącz Bluetooth”.

Usuwanie baz danych i preferencji

To są istotne kroki prowadzące do rozwiązania różnych problemów, takich jak błędy asercji, problemy z kartą graficzną czy monitorem oraz innych sporadycznych problemów, nie związanych konkretnie ze sprzętem czy kwestią kompatybilności. Poniżej podane są ścieżki dostęp udo wszystkich plików baz danych i preferencji zainstalowanych przez Pro Tools. Po usunięci tych plików, należy opróżnić kosz oraz zrestartować komputer. Pliki zostaną odtworzone w momencie uruchomienia aplikacji Pro Tools.

Digigesign Databases

Te foldery znajdują się w katalogu głównym wszystkich zamontowanych dysków. (np. MacHD > Digidesign Databases) Należy usunąć wszystkie te foldery i Volumes. Uwaga: Sesje Pro Tools nigdy nie powinny być zapisywane do tych folderów.

Volumes

Ten folder jest związany z Digidesign Databases i należy go usunąć, by całą procedura miała sens. Folder jest zlokalizowany w MacHD > Biblioteka > Obsługa Aplikacji > Digidesign > Databases > "Volumes".

Preferencje Pro Tools

Te pliki i foldery są zlokalizowane w MacHD > Użytkownik > „nazwa użytkownika” > Biblioteka > Preferencje. Należy usunąć następujące: „com.digidesign.protools.plist”, „DAE Prefs” (folder), „DigiSetup.OSX”, i „Pro Tools Preferences”.

Naprawa uprawnień

Należy zamknąć Pro Tools oraz inne otwarte aplikacje, następnie uruchomić aplikację Apple „Disk Utility” zlokalizowaną w MacHD > Aplikacje > Narzędzia. Następnie należy wybrać dysk startowy (cały dysk nie tylko wolumin poniżej dysku). Kolejno przejść do zakładki „Pierwsza Pomoc” i wybrać „Napraw Uprawnienia Dysku”.

Dodatkowe wskazówki rozwiązywania problemów

Odinstalowanie i ponowna instalacja Pro Tools

Przejść do MacHD > Aplikacje > Digidesign > Pro Tools > Pro Tools Utilities i podwójnie kliknąć na „Uninstall Pro Tools”. Skorzystać z opcji czystej deinstalacji oraz postępować zgodnie z instrukcjami deinstalatora, po czym nacisnąć przycisk Quit gdy procedura jest ukończona.

Nowe konto użytkownika

Utworzyć nowe konto użytkownika z uprawnieniami administratora w Preferencje Systemu > Konta. Kliknąć Lock by autoryzować i wpisać hasło. Następnie kliknąć poniżej listy użytkowników. Gdy pojawi się okno dialogowe nowego użytkownika wpisać Pro Tools jako nazwę, podać hasło i zweryfikować (opcjonalnie) i zaznaczyć opcje „Zezwól użytkownikowi na administrowanie tym komputerem”. Kiedy to jest zrobione, kliknąć „Utwórz konto”.

Następnie należy zalogować się na nowe konto i uruchomić Pro Tools. Przejść do menu Apple, a następnie do „Wyloguj (nazwa użytkownika)”, zaczekać na pojawienie się ekranu logowania i zalogować się jako Pro Tools. Kiedy załaduje się system na tym koncie, przejść do MacHD > Aplikacje > Digidesign > Pro Tools i kliknąć podwójnie aplikację „Pro Tools”.

Elementy loginu

Należy otworzyć Preferencje Systemu i kliknąć preferencje „Konta”. Wybrać nazwę swojego konta z listy po lewej stronie okna i kliknąć na zakładkę „Elementy Loginu” po prawej stronie okna. Następnie należy zaznaczać po jednym elemencie na raz z listy i usuwać.

Sterowniki iLok

Należy upewnić się, że na komputerze jest zainstalowana najnowsza wersja sterowników. Jeśli trzeba przejść na stronę ilok.com i ściągnąć najnowszą wersję po czym zainstalować i zrestartować komputer.

Dashboard

W celu wyłączenia Dashboard Apple:

  1. Otworzyć Terminal i wpisać: defaults write com.apple.dashboard mcx-disabled -boolean YES
  2. Zrestartować dok wpisując: killall Dock (koniecznie wpisać duże „D”)
  3. By włączyć dashboard, w terminalu wpisać: defaults write com.apple.dashboard mcx-disabled -boolean NO
  4. Zrestartować dok wpisując: killall Dock (koniecznie wpisać duże „D”)

Kompatybilność wtyczek

Należy się upewnić, że wszystkie wtyczki są kompatybilne z wersją aplikacji Pro Tools zainstalowanej na komputerze. Otworzyć MacHD > Biblioteka > Obsługa Aplikacji > Digidesign > Plug-Ins. By sprawdzić wersję wtyczki należy zaznaczyć wtyczkę i przejść do menu „Plik” oraz wybrać „Pobierz informacje”, lub nacisnąć Command-I i sprawdzić informację o wersji w sekcji „Ogólne”. W przypadku wtyczek innych producentów, należy sprawdzić jakie są aktualnie najnowsze wersje dostępne.

Wyłączyć ochronę przeciwwirusową

Należy sprawdzić czy oprogramowanie wirusowe nie startuje razem z systemem, w tym celu należy przejść do Biblioteka > Elementy Startowe. Należy usunąć aplikację antywirusową z tego folderu i zrestartować komputer (nie usuwać żadnych elementów Digidesign czy PACESupport). Nigdy nie usuwać z folderu Elementy Startowe plików, których funkcja nie jest znana.